ГЕОМЕТРИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ЕВОЛЬВЕНТНОГО ПРОФИЛЮ ЗУБА РЕЙКИ
DOI:
https://doi.org/10.32347/0131-579x.2020.98.57-65Ключові слова:
моделювання спряжених поверхонь, кінематичні поверхні, евольвента, моделювання зубів рейкиАнотація
Пропонується геометричне моделювання зубів рейки евольвентного профілю для практичного використання в машинобудуванні, які мають просторово-складну поверхню тісно пов'язану з утворенням взаємно-огинаючих спряжених поверхонь.
Моделювання евольвентного профілю зуба рейки є головним завданням, що передує його виготовленню. Особливою складністю при моделюванні евольвентного профілю зуба рейки є виконання його методом копіра, інструментом, що спрофільований по точках кривої евольвенти.
Під час аналізу існуючих способів побудови евольвенти була встановлена складність вирішення цього завдання при визначенні кожної точки обчисленням системи рівнянь. Формування профілю зуба будь-яким способом виконується з урахуванням допустимої похибки відхилення від оптимальної форми. Отже, можна вести розрахунок евольвенти простішим наближеним способом, скорочуючи час розрахунку в сотні разів, забезпечуючи задану допустиму похибку відхилення.
Крім того можна знайти нескладне рішення, що дозволить обчислювати точно кожну точку евольвенти, виключаючи розрахунок складної системи рівнянь. Вирішення цих завдань є досить необхідним для моделювання евольвентних профілів зубів вкладишів, які виконуються у вигляді рейок, що з'єднані в замок.
У зв'язку з цим пропонуються нижче розроблені способи побудови евольвенти, що спрощують розрахунок її та моделювання евольвентного профілю зуба. Запропонований простий і точний радіально-кутовий спосіб побудови евольвенти доцільно застосовувати там, де потрібна висока точність профілювання поверхні зуба.
Моделювання зуба рейки дозволяє наочно уявити процес отримання профілю деталі, дати аналіз впливу кожного параметра на профіль і його конструктивні розміри, де без усиль можна виявити помилки профілювання спряжених кінематичних поверхонь.
Посилання
Olivier Th. Theorie geometrique des engrenages /Olivier Th.//Paris, 1842.
Заблонский К.И., Белоконев И.М., Щекин Б.М. Теория механизмов и машин. — Київ : Выща школа, 1989. 375 с.
Подкорытов А.Н. Наукові основи спряжених квазігвинтових поверхонь, що віключають інтерференцію/ А.Н. Подкоритов/ Міжв. Наук.-техн. Збірник. КНУБА «Прикладна геометрія та інженерна графіка». Київ : КНУБА, 2010. Вип. 84. С. 8-17.
Куликов Л.К. Конструирование поверхностей сопряженных поверхностей с учетом интерференции применительно к обкаточному инструменту /Куликов Л.К.// кандидатська. дис. на соиск. учен. степ. канд. технич. наук. Омск, 1979. 148 с.
Dun Lyu, Qing Liu Ih Dynamic error of CNC machine tools: a state-of-the-art review. nt J Adv Manuf Tec. Jan 2020.
Wanhua Zhao, Hui Liu. Fast exact digital differential analyzer for circle generation. Applied Mathematics and Computation. November 2015. URL: https://doi.org/10.1016/j.amc.2015.08.104.
Невлюдов И.Ш., Великодный С.С., Омаров М.А. Использование CAD/CAM/CAE/CAPP при формировании управляющих программ для станков с ЧПУ / Научн.-техн. Журн. «Восточно-Европейский журнал передовых технологий». Харків, 2010. №2/2(44). С.37-44.
Werner J. The Case For Verifying And Optimizing Tool Paths . Irvine: CGTech, 2003. 5 р.
Jueri Ol., Tanel Tärgla. Fluid Mechanics, Material Physics and Financial Engineerin / Mathematical Modelling of Cutting Process System. Engineering Mathematics I, 2016, pp 173-186.
Ісмаілова Н.П., Єлісєєв І.М. Параметричний метод моделювання спряжених гвинтових поверхонь: монографія. Харьков : ФОП «Факт», 2018. 165 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Nelli Ismailova, Igor Yelisyeyev

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).