ЗАСТОСУВАННЯ КІЛ ДЛЯ СПРЯЖЕННЯ ПЛОСКИХ ОБВОДІВ ПЕРШОГО ПОРЯДКУ ГЛАДКОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32347/0131-579X.2021.100.162-171Ключові слова:
рівняння кола, яке проходить через точку і дотикається до двох прямих, рівняння кола, яке дотикається до трьох прямих, циклічні точки площини, проективна система координатАнотація
При геометричному моделюванню обводів, особливо для спряження ділянок плоских обводів першого порядку гладкості, можуть бути застосованими дуги кіл. В статті запропоновані способи визначення рівнянь кола для двох способів його завдання: завдання кола точкою та двома дотичними, жодна з яких не містить задану точку, а також завдання кола трьома дотичними. Визначення рівнянь кіл в обох випадках проводилося з використанням проективної системи координат.
В першому випадку, коли коло задається точкою та двома дотичними, жодна з яких не містить цю точку, центр кола спряження визначається як точка перетину двох геометричних місць точок – бісектриси кута між дотичними та параболи, фокус якої – задана точка, а директриса – одна з заданих дотичних. В загальному випадку існує 2 кола спряження, для яких визначено канонічні рівняння. Параметричні рівняння кіл спряження, параметри яких дорівнюють 0 та ∞ на дотичних і дорівнюють одиниці в заданій точці, за допомогою афінних та проективних координат точок дотику визначаються спочатку в проективній системі координат, а надалі переводяться в афінну систему.
Для другого випадку, при завданні кола за допомогою трьох дотичних прямих, спочатку визначається в проективній системі координат рівняння кривої другого порядку, дотичної до цих прямих. Дотичні прямі при цьому приймаються за координатні прямі проективної системи координат. Одинична точка проективної системи координат при цьому обирається в метацентрі отриманого таким чином базисного трикутника. Рівняння дотичної до базисних прямих кривої другого порядку містить дві невідомі змінні, додатні або від’ємні значення яких визначають розташування чотирьох можливих дотичних кривих другого порядку. Після запису векторно-параметричного рівняння дотичної кривої другого порядку в афінній системі координат записується рівняння для визначення параметрів циклічних точок. Для того, щоб отримане в проективній площині рівняння дотичної кривої другого порядку було рівнянням кола, йому мають задовольняти координати циклічних точок площини, що дозволяє записати друге рівняння для визначення параметрів циклічних точок. Розв’язавши систему двох рівнянь, отримуємо шукані рівняння кіл, дотичних до трьох заданих прямих.
Посилання
Література
Корн Г., Корн Т. Справочник по математике (для научных работников и инженеров). Москва : Наука, 1974. 832 с. с ил.
Александров П. С. Курс аналитической геометрии и линейной алгебры. Москва : Наука, 1979. 512 с. с ил.
Надолинный В. А. Аналитические методы в конструировании поверхностей. Учебное пособие. Киев : КПИ, 1981. 43 с.
Фокс А., Пратт М. Вычислительная геометрия. Применение в проектировании и на производстве. Москва : Мир, 1982. 304 с.
Коваль Г.М. Застосування кола при геометричному моделюванні плоских обводів/ Г.М. Коваль / Прикладна геометрія та інженерна графіка. Вип. 97. Киев : КНУБА. 2020. С. 69 – 74.
Надолинный В.А. Основы теории проективных рациональных поверхностей /Автореферат дисс. … докт. техн. наук, 05.01.01. Москва, 1989. 30 с.
Коваль Г.М. Конструирование рациональных кривых третьего порядка c заданными радиусами кривизны / Киев: КПИ, 1994. 6с. Деп. в ГНТБ Украины 22.02.94, № 400 – Ук94.
References
Korn G., Korn T. Spravochnik po matematike (dlya nauchnykh rabotnikov i inzhenerov). M.: Nauka, 1974. 832 s. s il. {in Russian}.
Aleksandrov P. S. Kurs analiticheskoy geometrii i lineynoy algebry. M.: Nauka, 1979. 512 s. s il. {in Russian}.
Nadolinnyy V. A. Analiticheskiye metody v konstruirovanii poverkhnostey. Uchebnoye posobiye. /Kiyev: KPI, 1981. 43 s. {in Russian}.
Foks A., Pratt M. Vychislitel'naya geometriya. Primeneniye v proyektirovanii i na proizvodstve. M.: Mir, 1982. 304 s. {in Russian}.
Koval H. M. Zastosuvannia kola pry heometrychnomu modeliuvanni ploskykh obvodiv/ H.M. Koval // Prykladna heometriia ta inzhenerna hrafika. Vyp. 97, K.: KNUBA. 2020 – S. 69 – 74. {in Ukranian}.
Nadolinnyy V. A. Osnovy teorii proyektivnykh ratsional'nykh poverkhnostey /Avtoreferat diss. … dokt. tekhn. nauk, 05.01.01. – M., 1989. 30 s. {in Russian}.
Koval G. M. Konstruirovaniye ratsional'nykh krivykh tret'yego poryadka c zadannymi radiusami krivizny / Kiyev: KPI, 1994. 6s. – Dep. v GNTB Ukrainy 22.02.94, № 400 – Uk94. {in Russian}.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Коваль Галина, Лазарчук Маргарита, Овсієнко Людмила
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).