ЗАГАЛЬНА УМОВА ПРИЙНЯТНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ МАРКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ З КІЛЬКОМА РЕЖИМАМИ
DOI:
https://doi.org/10.32347/0131-579X.2023.104.119-126Ключові слова:
накопичувальні системи; стохастична матриця; страхова фірма; середній прибуток; простий замкнутий цикл; сігма-алгебра; математичне сподівання; умовне середнє; умовна ймовірність; ергодичні характеристики; незвідний ланцюг Маркова; міра незвідності; ймовірності переходу; сполученість станів; стаціонарні ймовірності; непозитивність ланцюга Маркова; мінорантна множинаАнотація
Розглядається стохастична модель систем (фазова динаміка n = 0,1,... – незвідний однорідний ланцюг Маркова ), які накопичують ресурс, (а саме, заробляють грошовий в економічній інтерпретації), і використовують його для подальшого функціонування, резервування та інше. Істотним є повсюдна неоднорідність фазового простору. У фазовому просторі (загального типу) такої системи задані невід’ємна функція , функція Z зі значеннями 1,2, ..., d.
Значення >0 вказують на рівень ресурсу системи в момент n, значення ) вказують режим, що визначається в економічній інтерпретації, наприклад, кількістю місць обслуговування, пристроїв, сервісних ліній, кількістю офісів, працівників і т.д., а також типом функціонування - ремонт, профілактика, простоювання. Нехай – середні прирости за одиничний період для довільного набору станів
де ; ) – ймовірність переходу зі стану в режим відповідна стохастична матриця,
– стаціонарний розподіл імовірностей для неї.
В роботі дається анонсоване раніше авторами математичне доведення того факта, що існування монотоної та інтегровної на інтервалі функції
(при великих X ) є достатнім ( крім деяких практично загальних умов) для прямування до одиниці майже напевно відносної долі тих n до моменту N ( N → ∞) для яких > C (C- довільне). З точки зору економічної інтерпретації – система прийнятна в тому сенсі що забезпечує прямування з часом до 100%-ї частки часу фінансового достатку та зростання самого рівня достатку, незважаючи на можливість падінь достатку до мінімального рівня (при 0-рекурентності керуючого ланцюга напевно необмежену кількість разів).
Посилання
Література
Yuri SUHOV and Mark KELBERT.Probability and Statistics by Example: Volume 2, Markov Chains, Cambridge University Press, 2008, ISBN: 978-0-521-84767-4
E. Nummelin, General irreducible Markov chains and nonnegative operators, Cambridge University Press, London, 1984
Філонов Ю.П., Наголкіна З.І. Розвиток багаторежимної накопичувальної марковської системи / Прикладна геометрія та інженерна графіка, № 99. 2020. С. 200-207.
Kersting G.(1986). On recurrence and transience of growth models, I. Appl. Probab, 23, 614-625
Філонов Ю.П, Шутовський О.М. Посилена ознака неергодичності критичноїі моделі зростання / Матеріали 17-ї міжн.н. конф. ім. М.Кравчука (3), НПУУ. Київ ,2016. С. 163-166.
Філонов Ю.П., Ісакова Т.І. Інтегральні умови зворотності марківських ланцюгів із загальною мірою незвідності / Укр. мат. журн. 2004, т.56., № 5 С. 852-861.
S.Meyn and R.L.Tweedie. Markov chains and stochastic stability / Springer-Verlag, New York, 1993.
FilonovYu. Markov chains with finite -component state space / Theory Probab. and Math. stat. Nо 40., 1990. p.110-115.
Mikhaylenko V., Filonov Yu. (2015).Unlimiteness by the probability system that are guided by common homogeneous Markov chain, Management of Development of Complex systems, 22 (1), 107-115
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).